sobota, 22 kwietnia 2017

A w wakacje wybierzcie się do Świnoujścia do Fortu Zachodniego.

Czas płynie tak szybko,że dopiero teraz znalazłem chwilkę by opowiedzieć o mojej wakacyjnej wyprawie do Fortu Zachodniego w Świnoujściu. Moja żona twierdzi,że to nie czas płynie szybko tylko lenistwo bywa zgubne=)) 
W każdym razie w poprzednie wakacje odwiedziłem Fort Zachodni w Świnoujściu bo bliska mi jest tematyka żołnierskiego losu.
W XIX wieku w okresie wojen między Dania a Prusami zbudowano w Świnoujściu twierdze składającą się z czterech fotów: Fortu Anioła , Fortu Gerharda, Fort Zachodni i Fort II w Warszowie
zniszczony w latach 70-tych XX wieku. Kilka lat temu podczas pierwszego pobytu w Świnoujściu zwiedziłem Fort Gerharda a w ubiegłe wakacje tym razem już z aparatem fotograficznym wybrałem się do Fortu Zachodniego. Fort Anioła jeszcze przede mną=)
By dotrzeć na miejsce trzeba przejść od przystanku spory kawałek drogi pieszo po drodze mijamy Fort Anioła .
Obowiązują bilety wstępu dorośli 10 złotych ,emeryci 8 złotych a dzieci 6 te poniżej 7 roku życia wstęp darmowy.
Sam Fort Zachodni wybudowano w latach 1856-1861 i miał za zadnie obronę portu przed atakami wrogich okrętów. Wybudowano go na planie kwadratu a w 1863 roku mury wzmocniono murowanymi skrzydłami, otoczono fosa i walem ziemnym. Od 1878 roku była to już ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami.

Aż do początku XX wieku fort obsadzony był przez piechurów i artylerzystów (ok. 300 ludzi).

Fort w XX wieku „uzbrojono” w karabiny maszynowe i moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono a w latach międzywojennych zainstalowano tutaj baterię 4 dział nadbrzeżnych kalibru 150 mm. Od !945 roku aż do 1962 w Forcie
Zachodnim stacjonowali żołnierze Armii Czerwonej w !962 roku fort przekazano miastu.Obecnie mieści się tu muzeum .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz